top of page

Z KIM WSPÓŁPRACOWAĆ?


Każdy projekt jest inny i wyjątkowy. Czasami na planie wystarczą nam dwie lub trzy osoby, a innym razem jest ich nam potrzeba kilkanaście! Tworząc w głowie koncepcję swoich wymarzonych zdjęć, możemy się zastanawiać - kogo zaprosić do współpracy, by wszystko udało się w 110%?


Zauważ, że każda osoba pracująca w branży - niezależnie, czy to robiąca zdjęcia, pozująca czy zajmująca się makijażem ma swój własny styl. Po portfolio, możemy zauważyć w jakich projektach czuje się lepiej, a w jakich efekt nie do końca odpowiada temu, co sami/ same chcielibyśmy uzyskać. Przed wysłaniem swoich pierwszych wiadomości przeanalizuj więc swój brief, zastanów się jakie cechy i umiejętności będą istotne!


DOBÓR OSOBY FOTOGRAFUJĄCEJ:

Marzy Ci się bajkowa sesja na łące pełnej maków? Super! Zacznij więc swoje poszukiwania od kont osób, które mają bajkowe zacięcie i fantazję. Pamiętaj, że jeśli podobają Ci się zdjęcia np. osoby, która głównie wykonuje akty i to do niej napiszesz, wrzucenie jej w tak odległy stylistycznie projekt, będzie często bardzo nietrafionym wyborem - nie tylko dlatego, że może “nie dowieźć” efektu, ale również dlatego, że bardzo często odmówi Ci takiej sesji.


Kiedy już znajdziesz kogoś, kto stylistycznie obraca się w granicach Twojego projektu, poszukaj jeszcze opinii na temat tej osoby. Zapytaj się jak przebiegała współpraca, kiedy zostały oddane zdjęcia. Dowiedz się o tej osobie jak najwięcej, by mieć pewność, że nie tylko styl zdjęć Ci odpowiada, ale również etyka pracy.


DOBÓR OSOBY POZUJĄCEJ

Masz pomysł, wizję, możliwe że nawet masz już moodboard (polecam). Zadaj więc sobie kilka podstawowych pytań:

  • Czy zdjęcia, które chcę wykonać będą wymagały od modelki dużych umiejętności mimicznych, chcesz uwiecznić grymasy, wyraźne emocje?

  • Czy będą to zdjęcia bardzo mocno ekspresyjnie, czy może delikatne i eteryczne?

  • Czy będą to raczej zdjęcia statyczne, czy w ruchu?

Każda z osób pozujących, dokładnie tak jak osoby foto, ma określone umiejętności i styl. Niektóre osoby są bardziej elastyczne i dopasowują się do szerszej ilości projektów, a inne mimo szczerych chęci mają problem z wbiciem się w rolę, która wykracza poza ich charakter.


Wiadomym jest, że im bardziej doświadczona modelka, tym na więcej możesz liczyć, jednak zawsze warto jest przyjrzeć się portfolio danej osoby i sprawdzić, czy ma ona na swoim koncie projekty sygnalizujące, że poradzi sobie z Twoimi oczekiwaniami.


Kiedy już wybierzesz osoby, które spełniają Twoje wymagania - czy to pod względem umiejętności, energii czy wyglądu. Koniecznie dopytaj o polaroidy. 2-3 świeże zdjęcia, zrobione choćby telefonem przy świetle dziennym, bez makijażu. Portret zrobiony na wprost (nie z góry, z dołu, jakkolwiek) oraz zdjęcie sylwetki. Uwierz mi, że dopytanie o tego typu zdjęcia, często bardzo mocno pomaga w kwestii określenia, kto najbardziej nadaje się do projektu.


Trzeba również wspomnieć o tym, że osoby pozujące nie zawsze mają aktualne zdjęcia w swoim portfolio - a nie chcesz przecież dowiedzieć się w dzień sesji, że osoba pozująca, zamiast długich blond włosów ma średniej długości kruczo-czarne loki.


OSOBY ZAJMUJĄCE SIĘ MAKEUPEM

Makijażystki i Makijażyści, trochę tak jak i osoby fotografujące bardzo często mają pewien określony styl, w którym czują się dobrze. Są osoby zajmujące się delikatnymi makijażami, wieczorowymi, charakteryzacją, czy bodypaintingiem. Są też takie, których konikiem jest piękne mieszanie kolorów i takie, które potrafią namalować artystyczne kwiaty na twarzy, czy zrobić instalację z kryształków.


W pierwszej kolejności przed wybraniem kogokolwiek, sprawdź portfolio danej makeupistki/makeupisty i spróbuj ocenić na ile to, czego potrzebujesz, jest zgodne z umiejętnościami drugiej osoby. Z mojego doświadczenia warto też już na samym wstępie pisząc wiadomość, dać znać o jaki makijaż nam chodzi - wyślij inspiracje, by druga osoba mogła określić, nie tylko czy jest zainteresowana projektem, ale również czy podoła.
73 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page