top of page

PYTAMY O WSPÓŁPRACE: CZYLI JAK ZAGADAĆ, BY MIAŁO TO RĘCE I NOGI?

Zaktualizowano: 4 kwi

Hej, TFP?

TFP?

ROBISZ TFP?


Tak bym odpowiedziała, gdybym pisała Wam artykuł o tym jak NIE zagadywać. Wiadomości w stylu tych powyżej w szeregu różnych, równie mało konkretnych wersji to standard, który niestety najczęściej będzie skutkował brakiem odpowiedzi. Dlaczego?


Bo każde z nas, niezależnie od profesji jaką się zajmujemy, oczekuje szacunku i zaangażowania w proces twórczy.


Jeśli na samym początku nie wykażesz inicjatywy, nie opowiesz choćby w minimalnym stopniu o projekcie, można odnieść wrażenie, że oczekujesz, by ten pomysł został wykreowany przez drugą stronę. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś już doświadczoną osobą w branży, zawsze miej na uwadze, że zaangażowanie w proces twórczy jest bardzo lubianą i cenioną cechą.


No dobrze. Napisałam Ci czego kategorycznie nie pisać, teraz czas na kilka wskazówek jak mogą wyglądać Twoje wiadomości. Pozwól, że przykładem będzie moja wiadomość, którą napisałabym do modelki, gdybym chciała z nią współpracować:


“Cześć, mam na imię Ola. Jestem fotografką mieszkającą w Warszawie, w najbliższym czasie (lub w konkretnym terminie) chciałabym stworzyć sesję zdjęciową, której motywem przewodnim będzie sabat czarownic. Sesja odbędzie się w plenerze, na twierdzy Modlin, zakres pozowania od bielizny do nagości zakrytych. Jeśli będziesz zainteresowana prześlę Ci moodboard i dodam do grupy, gdzie będę opisywać szczegóły.”

Uważam, że możesz zauważyć tu kilka istotnych kwestii:

  • przedstawiłam się i powiedziałam skąd jestem. Może to i internet, ale uważam, że warto jest zachowywać trochę kultury + przedstawienie się, zawsze nieco skraca dystans pomiędzy Tobą, a osobą do której piszesz.

  • Jeśli mam termin, piszę o nim od razu, jeśli go nie mam, daję znać czy jest to projekt na przyszły tydzień, czy na przyszły miesiąc.

  • Temat sesji: nie musisz tu podawać masy szczegółów, ale napisz coś, dzięki czemu druga strona będzie miała zarys pomysłu

  • Miejsce: planujesz plener? Jeśli tak, to czy masz już konkretne miejsce? A może ma to być sesja studyjna? O tym też warto wspomnieć!

  • Zakres pozowania: warto go podać zawsze, niezależnie od projektu


No dobrze, ale co jeśli nie masz jeszcze do końca pomysłu? Czy wtedy nie pisać? Niekoniecznie. Pokażę Ci teraz wiadomośc, którą wysyłałam do modelek,


“Hej! Mam na imię Ola i jestem fotografką. Na chwilę obecną poszukuję osób do projektów TFP nastawionych głównie na zakres od bielizny do aktu - materiał pod strony typu patreon / onlyfans. Zwykle po sesji oddaję od 15-25 zdjęć + krótkie video 15 sek (zapowiedź pod insta) + dłuższa wersja na w/w strony. Czas sesji to zwykle godzinka, maks 2 w zależności od tego co robimy :) Gdybyś miała ochotę na wspólny projekt - zapraszam! Pracuję głównie na terenie Warszawy :)”

Jak widzisz, nie ma tu konkretnego pomysłu, czy planu działania, jest po prostu propozycja współpracy, która może zaowocować czymś fajnym. Niemniej, osoba otrzymująca tego typu wiadomość wie o jaki zakres pozowania mi chodzi, wie na jakich stronach mogą pojawić się nasze zdjęcia, ma zarys tego ile trwać będzie sesja i ile zdjęć ode mnie otrzyma.


No dobrze, ale co jeśli jesteś osobą pozującą, a nie do końca masz pomysł na konkretny projekt?


Zastanów się co możesz zaproponować? Może masz dostęp do fajnej przestrzeni, ale nie wiesz co w niej zrobić? Może masz jakąś super stylizację, albo Twoja znajoma jest fantastyczną makijażystką? Jeżeli napiszesz do osoby fotografującej, że nie masz jeszcze konkretnego pomysłu, ale z chęcią zaangażujesz się w taki, czy inny sposób, byście oboje mogli wymyślić projekt - z pewnością będziesz mieć spore szansę na współpracę.


No i ostatnia rzecz: Jeśli proponujesz zdjęcia TFP, jednak by je zrealizować należy ponieść pewne koszty: wynajęcie studia, makijażystki, kupno akcesoriów - bardzo dobra praktyką jest opisywanie tych kosztów na samym początku rozmowy. Pamiętaj - sesja TFP bardzo rzadko jest bezkosztowa, jednak zanim ktoś się zgodzi na wzięcie udziału w czymkolwiek, powinien zdawać sobie sprawę również z kwestii finansowych.


58 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page