top of page

Polaroidy - czym są i dlaczego są ważne?

Czym dla osoby ubiegającej się o standardową pracę jest CV, tym dla osoby pozującej są polaroidy i portfolio. Zanim jednak stworzysz własne portfolio, w którym pokażesz, jak potrafisz się zmieniać podczas sesji zdjęciowych, należy zadbać o polaroidy, które pokażą, potencjalnym osobom fotografującym jak wyglądasz.


Polaroidy to zdjęcia, które przedstawiać mają Twoją twarz i sylwetkę bez retuszu i obróbki graficznej. Do zdjęć tego typu niewskazany jest makijaż czy wymyślna fryzura. Masz pokazać się tutaj w pełni naturalnie, ponieważ to dzięki temu, osoba lub agencja podejmująca z Tobą współpracę, będzie mogła dokładnie zobaczyć, czy nadajesz się do projektu, który planuje. Polaroidy nie mają pokazywać tego, w jaki sposób pozujesz. Do zdjęć tego typu najlepiej stanąć prosto i opuścić ręce wzdłuż ciała.


Pamiętaj, że polaroidy muszą pokazywać Twoją Twarz i sylwetkę z różnych stron (z przodu, z boku oraz od tyłu) - zadbaj więc o strój, który ukaże odpowiednio Twoją sylwetkę (możesz wystąpić np. w stroju kąpielowym). Oprócz tego same zdjęcia muszą być zrobione na jednolitym tle, muszą być ostre, wyraźne i odpowiednio doświetlone - warto więc zadbać o to, by zrobić je w świetle dziennym.


Przed Tobą konkretne punkty, których przestrzeganie gwarantuje Ci odpowiednio zrobione polaroidy:


  • Zdjęcia twarzy: pokaż się bez makijażu. Nie maluj kresek, nie konturuj twarzy, nie tuszuj rzęs i nie maluj ust. Zrób zdjęcie na wprost, w rozpuszczonych i spiętych włosach. Dobrze będzie jeśli jedno ze zdjęć pokaże Twój pełen uśmiech. Pokaż też swój profil w spiętych włosach.

  • Zdjęcie całej sylwetki: możesz zrobić je w bikini albo w stroju podkreślającym sylwetkę (legginsy, jeansy-rurki i tank top). Nie zapomnij o butach na obcasie - najlepsze będą do tego klasyczne szpilki. Jeśli takich nie masz, załóż inne, ale unikaj pasków, kwiatków czy innych ozdobników. Stój na wprost na baczność swobodnej pozie. Bądź naturalna!


Kto może wykonać Twoje polaroidy? Może być to oczywiście fotograf bądź fotografka, wykonująca takie zlecenia odpłatnie. Możesz również zapytać na lokalnych grupach związanych z fotografią, czy ktoś w czasie wolnym nie chciałby wykonać takich zdjęć za darmo w ramach testów. Jeżeli będziesz stosować się do podanych tutaj wskazówek możesz też zrobić je sama - jeśli tylko dysponujesz białą, dobrze oświetloną ścianą i aparatem cyfrowym bądź dobrej jakości aparatem w smartfonie.


Możesz tu zobaczyć przykładowe polaroidy, które na prośbę Magdy Frost (@_frostmagdalena) wykonała jej Justyna Pardyka (IG: @justynapardyka)Czytasz fragment ebooka ABC Modelingu, który w całości jest dostępny tutaj

17 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page