top of page

Czym jest TFP?#1 TFP - Co oznacza?


TFP to nic innego jak skrót od anglojęzycznego sformułowania “Time for print” - czas za zdjęcia.


To forma współpracy barterowej, w której osoba pozująca nie płaci osobie fotografującej za zrobione zdjęcia, a fotograf/ka nie płaci za pozowanie - wynikiem takiej współpracy musi być jednak korzyść dla obu stron.
#2 Korzyść - czyli?

Przede wszystkim zdjęcia wzbogacające portfolio wszystkich osób biorących udział w projekcie. Czasami jednak dla osoby fotografującej korzyścią może być już przetestowanie nowo zakupionego sprzętu. Modelka/model natomiast takie TFP może potraktować czasami stricte jako trening z pozowania, bez nastawienia na “zdjęcia życia”.


Niemniej, każdy musi określić swoją “korzyść” indywidualnie.


#3 Czy TFP nie wygeneruje żadnych kosztów sesji zdjęciowej?

Wszystko zależy od tego jaki projekt planujesz.


Jeśli jest to sesja plenerowa, w którą zaangażowana jest jedynie osoba pozująca i fotografująca bardzo możliwe, że obędzie się bez kosztów. Jeśli jednak potrzebujesz np. studia fotograficznego, wizażystki, stylistki - tego typu koszty możesz podzielić z osobami, z którymi masz zamiar współpracować.


Czasami zdarza się również, że osoba proponująca TFP opłaca wszystkie koszta związane ze zorganizowaniem sesji. Są to jednak kwestie bardzo płynne i zależą od tego, jak dogada się cały zespół.


#4 kochać, czy nie kochać?

TFP to konstrukt, którego wiele osób nienawidzi szczerą nienawiścią - przede wszystkim ze względu na brak zrozumienia przez osoby mało doświadczone, iż TFP to nie są “zdjęcia za darmo”.


Niemniej - dobrze zrozumiane TFP, gdzie każda ze stron ma okazję rozwinąć skrzydła, poszerzyć swoje umiejętności, portfolio, gdzie nastawiamy się na zrobienie czegoś dla wspólnego dobra, może być świetną okazją do rozwoju!


#5 kilka prostych zasad! By wszystkim żyło się lepiej...

1: Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę w branży, postaraj się by pisząc do potencjalnych współpracowników wyjść z konkretnym pomysłem na zdjęcia. Jak ognia wystrzegaj się wiadomości w stylu “hej, może wyskoczymy na fotki?”, ponieważ nie zostaniesz potraktowany/a poważnie.


2: Zanim napiszesz z konkretnym pomysłem do kogokolwiek, sprawdź jakiego typu fotografią zajmuje się osoba, do której chcesz napisać. Prosty przykład - jeśli osoba, do której piszesz ma w swoim portfolio jedynie zdjęcia aktów, nie proponuj mu/jej zdjęć bajkowych (chyba, że zakładasz, iż będzie to bajka dla dorosłej części odbiorców). Nie każda osoba dobrze odnajduje się w każdej stylistyce zdjęć - niezależnie od tego po której stronie obiektywu stoi. Jeżeli widzisz, że portfolio osoby, do której piszesz jest bardzo sprecyzowane, postaraj się to uszanować.


3: Jeśli nie masz doświadczenia w branży, w pierwszej kolejności postaw na współpracę z osobami, które podobnie jak Ty, dopiero rozwijają swoje portfolio. Takie osoby zdecydowanie chętniej wejdą z Tobą we współpracę, aniżeli te super doświadczone.


4: Podejdź do sprawy poważnie. Niezależnie, czy jest to dla Ciebie po prostu dobra zabawa, czy może chcesz rozwijać swoje umiejętności, bo wiążesz z fotografią swoje zawodowe nadzieje - podstawą tutaj jest wzajemny szacunek . Reaguj na otrzymywane wiadomości, dotrzymuj słowa i terminów. Jeśli nie możesz pojawić się na sesji zdjęciowej - koniecznie jak najszybciej daj znać osobom, z którymi masz współpracować.
Post ten powstał na podstawie treści zawartych w ebooku ABC Modelingu, autorstwa Aleksandry Ka. @Fotoszuflada, który już niedługo będzie dostępny w sprzedaży zarówno na stronie Spotkań Przy Kawie, jak również na stronie fotoszuflada.pl .


W środku znajdziecie m.in. informacje o tym jak zacząć swoją przygodę z modelingiem, gdzie założyć portfolio, na co zwrócić uwagę podejmując zarówno współpracę TFP jak również i te komercyjne. To i wiele, wiele innych tematów - już niedługo w ebooku ABC Modelingu

78 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page